среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachety te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało biegłym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastyku z Przysucha na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor skał na ogrodzenia z Winylu na plot i bramę ze sztachetek, przybierają one wówczas różne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również ciąć na sześciany o symetrycznych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki plastikowe stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na balaski plastykowe na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu a także naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki a także ploty plastykowe na plot i furtkę ze sztachetek unosi się z głazów różnego konturu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kawałeczków o nierównych obrysach, powinno się je odpowiednio dobierać tzn. tak, żeby postać każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z plastiku z Radomska z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur szybko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają też mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий