понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól pełnia funkcje ogrodzenia, lecz często służą również za ozdobę. W większości wypadków takie sztachety z plastiku buduje się w słonecznych położeniach, w których w mgnieniu oka rosną i mocno gęstnieją. Bez liku powabu maja także takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą poprzez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazy, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie dominują w skwerze, również nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju samodzielnie wzrastają, często również bujnie rozkwitają, lecz wymagają także mnóstwo miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe sztachety z PCV zdołają być niezwykle cienkie, jednakże trzeba je cyklicznie skracać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie konstruuje się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek konstruuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga lśniąca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety plastykowe z Rudnika nad Sanem stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий